Na początek kilka słów o tym, czymże tytułowy „Medalikon” jest. Otóż w 2014 roku Częstochowskie Stowarzyszenie Miłośników Kultury, Literatury i Fantastyki „Salt Lake City” oraz Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie postanowiły w „Świętym” mieście przywołać do życia konwent fantasy. Tak też się stało i już w lipcu 2014 roku odbył się pierwszy Medalikon, czyli Częstochowski Konwent Miłośników Fantastyki, Mangi i Anime.

medheadźródło: http://medalikon.pl/

Rokrocznie Medalikonowi towarzyszy inny temat przewodni i tak w roku bieżącym pełna nazwa częstochowskiego konwentu brzmiała: Medalikon 2016: Ziemia Obiecana.

Trzydniowa impreza (8-10 lipca) ściągnęła wielu znamienitych gości, w tym kilka ciekawych nazwisk ze świata literatury. Ze względów osobistych mogłem pojawić się tylko drugiego dnia, a pobyt ten musiałem dodatkowo ograniczyć do zaledwie kilku godzin. Przestudiowałem sobotni plan i wybrałem perełki, które tematycznie najbardziej mi odpowiadały. Trafiło na:

  1. Słowiańskie tradycje naszych świąt
  2. Spotkanie autorskie z Anną Kańtoch
  3. Spotkanie autorskie z Martą Krajewską

Po szybkiej akredytacji pośpieszyłem na pierwsze piętro do sali Prelekcyjnej 2, gdzie lada chwila swój wykład miała rozpocząć Marta Krajewska. Marta skupiła się na symbolice towarzyszącej wielu najpopularniejszym świętom obchodzonym w Polsce. Prelekcja była bardzo pouczająca i na pewno inspirująca dla kogoś, kto pała się pisarstwem, a swą twórczość opiera przede wszystkim na słowiańskich fundamentach. Jako że Marta jest kulturoznawcą, jej wystąpienie było nie dość, że profesjonalne, to wiele poruszonych przez nią wątków było okraszonych osobistymi nawiązaniami.

Obraz 003

O godzinie 18:00 w sali Prelekcyjnej 1 odbyło się spotkanie autorskie z Anną Kańtoch, autorką m.in. powieści „Czarne”, „Łaska”, czy serii „Przedksiężycowi” i laureatką Nagrody im. Janusza A. Zajdla w 2009 roku za opowiadanie „Światy Dantego”. Spotkanie odbyło się w kameralnym gronie i po chwili przerodziło się w panel dyskusyjny wszystkich zebranych. Dyskusje toczyły się na różnorakie tematy, oczywiście stricte związane z twórczością autorki. Ania przyznała się, że pracuje właśnie nad kolejnym po „Łasce” kryminałem. I choć jej domeną są historie fantasy, to, jak sama stwierdziła, napisanie kryminału nie stanowi dla niej celu nieosiągalnego. Godzina minęła błyskawicznie i naprędce, przed kolejnym punktem programu, dopadłem do autorki, aby zdobyć autograf z dedykacją i zrobić sobie z nią pamiątkowe zdjęcie.

Obraz 005

Obraz 015

Ostatnią tego dnia Medalikonową atrakcją było ponownie spotkanie z Martą Krajewską, tym razem już jako autorką powieści „Idź i czekaj mrozów” wydanej przez Wydawnictwo Genius Creations, powieści będącej pierwszym tomem serii „Wilcza dolina”. Tym razem, aby spokojnie uczestniczyć w panelu, pamiątkowe zdjęcie i dedykację w książce zdobyłem już na początku spotkania. W trakcie swojego wystąpienia autorka podzieliła się tym, przez co musiała przejść, aby jej powieść ujrzała światło dzienne, jak na przykład szukanie wydawcy czy naniesienie koniecznych zmian dotyczących niektórych bohaterów. Opowiadała o nominacji do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, a także zbiorach, w których można znaleźć jej twórczość. Marta pochwaliła się również tym, że pracuje obecnie nad drugim tomem serii „Wilcza dolina”.

Obraz 008

Obraz 014

I tyle. Mój czas na Medalikonie 2016 dobiegł końca, ale nie mogę powiedzieć, by było to czas stracony. Zostałem zachęcony, by zajrzeć tu w przyszłości. Sam też namawiam, abyście dodali Medalikon do Waszych konwentowych kalendarzy.

Do zobaczenia za rok!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebook

Archiwalne wpisy