W minioną sobotę (9 czerwca 2018) miałem przyjemność brać czynny udział w organizowanej przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lublińcu IV ogólnopolskiej akcji NOC BIBLIOTEK. O godzinie 21:45 poprowadziłem spotkanie z lublinieckimi literatami, a jako że hasłem tegorocznej edycji było „RzeczpospoCzyta”, zaproszeni przeze mnie goście, wraz z moją skromną osobą, stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali swą twórczość. Było poetycko, prozatorsko i bajkowo, a także nieco warsztatowo.
Po przywitaniu wszystkich przez Panią Joannę BRZEZINĘ, Dyrektor MPBP w Lublińcu, zabrałem głos, by rozpocząć spotkanie. Powitawszy wszystkich i przedstawiwszy przybyłych literackich twórców Ziemi Lublinieckiej dokonałem autoprezentacji i przeczytałem fragment mojej debiutanckiej powieści, która – jeśli wszystko dobrze zagra – trafi do księgarń w 2019 roku.
Następnie zaprezentowali się (w kolejności wystąpienia):
Lucyna SPACZYŃSKA przedstawiła fragment powieści, nad którą obecnie pracuje, a która ma stanowić niejako trzecią książkę w tworzonym przez nią cyklu powieściowym.
Robert OLCZYK także przeczytał fragment swej powieści, w której wykorzystał wątek II Wojny Światowej.
Ireneusz GIMIŃSKI zaprezentował opowiadanie zgłoszone do konkursu kościuszkowskiego organizowanego w Sydney, w którym to konkursie praca została wyróżniona.
Ewa MARGAS-OLSZOK przytoczyła (z pamięci!) wierszowaną bajeczkę swojego autorstwa „Doktor od duszy”.
Alicja PODGRODZKA z uwagi na zapalenie gardła opowiedziała nieco o kuluarach swej literackiej twórczości, zaś na koniec spotkania zorganizowała kilkuminutowe warsztaty motywacyjne.
Maria DZIUK przeczytała w całości swoje opowiadanie opublikowane w antologii „Idźcie i naśladujcie”, będącej pokłosiem Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Plastycznego zorganizowanego dla upamiętnienia 75. rocznicy męczeńskiej śmierci Edyty i Róży Stein.
Joanna GERDES zaprezentowała się z nieznanej dotychczas strony i przeczytała fragment debiutanckiego opowiadania „Artur – mąż królowej, czyli małżeński biznes”, oraz dwa wiersze – „Zaczerpnij nadziei” oraz „Antymaruda”.
Na koniec spotkania otrzymałem z rąk Pani Dyrektor piękną pamiątkę w postaci kwiatów lawendy, po czym wszyscy ustawiliśmy się do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.